Dziesięć kroków w kierunku optymalnego odkurzacza przemysłowego

Oferta odkurzaczy przemysłowych jest duża. Jak znaleźć optymalne urządzenie do indywidualnego zastosowania? Nic prostszego: ustalając konfigurację odkurzacza w ramach dziesięciu kroków.

Oferta odkurzaczy przemysłowych jest duża. Jak znaleźć optymalne urządzenie do indywidualnego zastosowania? Nic prostszego: ustalając konfigurację odkurzacza w ramach dziesięciu kroków.

1. Jaki jest ciężar odsysanego materiału?

Jest rzeczą oczywistą, że metalowe wióry wymagają innej mocy ssania niż granulat z tworzywa sztucznego czy kłaczki z obróbki materiałów tekstylnych. Ciężar właściwy odsysanego materiału wyznacza zatem moc odkurzacza.

 

2. Czy istnieje ryzyko wybuchu?

Na wstępie trzeba też zadać następujące pytanie: czy należy uwzględnić temat ochrony przeciwwybuchowej? Wszystkie odkurzacze Ruwac dostępne są zarówno w wersji z ochroną przeciwpyłową, jak i przeciwwybuchową.

 

3. Czy mamy do czynienia z materiałem niebezpiecznym, czy nie?

Czy odsysany materiał zagraża zdrowiu lub środowisku naturalnemu? Od odpowiedzi na to pytanie zależy, jaka z trzech normowanych klas filtrów powinna zostać zastosowana.

W przypadku pyłów niezagrażających zdrowiu najlepszym wyborem jest klasa L. Pyły zagrażające zdrowiu wymagają filtrów klasy M, w przypadku substancji silnie trujących lub rakotwórczych (np. azbest czy pyły w produkcji farmaceutycznej) stosowane są filtry kategorii H.

 

4. Ile jest odsysanego materiału?

Czy odsysany materiał można mierzyć raczej w dawkach homeopatycznych, czy są to duże ilości? Od tego zależy wielkość i ewentualnie też rodzaj systemu utylizacji (patrz punkty 6 i 7). 

 

5. Odkurzacz do pracy ciągłej czy przerywanej?

Do klasycznego sprzątania zakładu po zakończeniu zmiany lub w razie potrzeby idealny będzie odkurzacz z silnikiem na prąd przemienny. Jeżeli sprzątanie ma trwać godzinę lub dłużej, użytkownik powinien rozważyć zastosowanie odkurzacza do pracy ciągłej z napędem na prąd trójfazowy. Trzecią opcją wśród odkurzaczy Ruwac są urządzenia z bezpośrednio napędzaną sprężarką bocznokanałową, które nadają się też jednak raczej do pracy ciągłej.

 

6. Z separatorem wstępnym czy bez niego?

Kwestią dość często pomijaną w praktyce (lub w razie braku odpowiedniego doradztwa) jest pytanie, czy warto używać separatora wstępnego? Przykładowo ma to miejsce zawsze przy odsysaniu dużych ilość materiału. Jako że separatory wstępne są równie mobilne jak odkurzacze właściwe, można je też równie elastycznie stosować – a użytkownik czerpie korzyści z tego, że nie musi tak często opróżniać pojemnika zbiorczego.

 

7. Pojemnik zbiorczy: wanna, worek czy kieszeń filtracyjna?

Istnieje szeroki wybór pojemników zbiorczych, uwzględniający kilka parametrów – m.in. ilość odsysanego materiału i stopień zagrożenia dla zdrowia. W przypadku większości odkurzaczy kompaktowych lub przemysłowych odsysany materiał wpada do wanny znajdującej się pod filtrem. Wanna może być wyłożona np. workiem foliowym, systemem przeciwpyłowych worków filtracyjnych lub pojemnikiem utylizacyjnym. W przypadku ciężkiego materiału odsysanego zaleca się pojemniki na rolkach. Ponadto istnieją systemy, które chronią operatora przed kontaktem z odsysanym materiałem.

 

8. Usuwanie czy recykling?

Istotnym czynnikiem przy wyborze odkurzacza jest też kwestia gospodarki cyrkularnej. Jeżeli odsysany materiał (np. granulat z tworzywa sztucznego lub lakier proszkowy) jest z powrotem wprowadzany do obiegu gospodarczego, ma to wpływ na konfigurację odkurzacza, zwłaszcza na wybór pojemnika zbiorczego.

 

9. Odkurzacz uniwersalny czy specjalistyczny?

W zależności od profilu zastosowania odkurzacza lepszym rozwiązaniem niż modułowy program podstawowy może być odkurzacz specjalistyczny, skonstruowany pod kątem określonego użytkowania. Przykładowo można wymienić odsysanie wiórów, odkurzanie dużych ilości lekkich materiałów i oddzielanie stałego i ciepłego materiału odsysanego.

 

10. Jakie akcesoria?

Mądrze wybrane akcesoria (szczotki, dysze, rury, ustniki...) mogą dodatkowo podnieść zakres możliwości odkurzacza i zapewnić idealną czystość produkcji lub środowiska pracy. W szczególności w odniesieniu do czyszczenia maszyn istnieje wiele opcji ułatwiających odkurzanie. Warto zerknąć na program akcesoriów (link)!

Link: https://www.ruwac.pl/produkty/akcesoria

 

Podsumowanie: decydujący jest cel zastosowania, doradztwo może być bardzo pomocne

Ten krótki przegląd pokazuje: przy wyborze „normalnych” odkurzaczy przemysłowych do ogólnego sprzątania zakładu użytkownik ma wiele możliwości. Nasze zalecenie brzmi: lepiej nie kupować „prosto z półki” czy z katalogu (online), lecz starannie wybierać, najlepiej korzystając przy tym z niewiążącego doradztwa przedstawicieli firmy Ruwac. Wówczas można mieć pewność, że odkurzacz będzie idealnie i w sposób trwały spełniał swoje (zawsze indywidualne) zadanie. Te kilka chwil, których wymaga indywidualna konfiguracja odkurzacza, zostanie naprawdę dobrze wykorzystanych!