„Półmobilne” odsysanie wiórów w produkcji pisaków

Klient: Edding
Materiał odsysany: Wióry z tworzyw sztucznych
Branża: Przemysł – ogólnie
Odkurzacz: Ruwac DS 1400

Koncern Edding z siedzibą główną w Hamburgu stworzył to, do czego dąży wiele przedsiębiorstw: jego główny produkt stał się znakiem rozpoznawczym gatunku. Dla wielu konsumentów marker filcowy to po prostu „Edding”. Przedsiębiorstwo produkuje przy tym wiele innych produktów w zakresie pisania i zaznaczania, druku, kosmetyków i komunikacji wizualnej. W dalszym ciągu centralnym produktem są markery filcowe w wielu wariantach.

Zadanie

Ok. 50% wszystkich pisaków „Edding” pochodzi z wybudowanego w 1992 roku zakładu w Budziszynie, produkującego na jednej zmianie do 200 000 sztuk markerów. Do w znacznym stopniu zautomatyzowanych procesów produkcji należy również dokładne przycinanie tulei pisaków na długość. Uwalniają się przy tym długie wióry polipropylenowe, które należy bezpośrednio odessać.

Rozwiązanie

Zadanie to spełnia odkurzacz Ruwac typu DS 1400 na prąd trójfazowy, stosowany zwykle jako urządzenie mobilne do czyszczenia podłóg i instalacji przemysłowych. W zakładach Edding jest on stosowany jako odkurzacz „półmobilny” – tak samo dobrze można powiedzieć „półstacjonarny”.

Miejsca odsysania, tj. węże ssące, są zintegrowane bezpośrednio z liniami produkcyjnymi. Odkurzacz włącza się i wyłącza wraz z instalacją. Odessane wióry są zbierane do pojemnika do odsysania, znajdującego się przed właściwym odkurzaczem i łatwego do opróżniania.

Jako że w jednej linii produkuje się kilka długopisów, istnieje kilka równoległych stacji tnących i pięć węży, mających ujście w pojemniku na kurz – rzadki element przyciągający uwagę w technologii odsysania, który jednak nie został wybrany ze względu na wygląd, ale dlatego, że jest najlepszym rozwiązaniem pod względem technicznym i ekonomicznym.

Kierownicy zakładu Edding nie zdecydowali się na stacjonarny system odsysania, ponieważ chcieli planować zgodnie z mottem „nie komplikuj”, a jednocześnie osiągnąć maksymalną elastyczność. Cele te zostały w pełni osiągnięte. Gdy linia produkcyjna nie pracuje, personel może użyć przewoźnych seryjnych odkurzaczy przemysłowych do czyszczenia posadzki i maszyn produkcyjnych. W tym celu należy tylko wymienić pojemnik do odsysania. W ten sposób Edding redukuje koszty i ma odkurzacz podwójnego zastosowania – do odsysania stacjonarnego i czyszczenia mobilnego.

 

Przemysł – ogólnie

Separator mokry Ruwac NA250 z cyklonem odsysa pyły magnezowe, powstające w firmie Almamet w Ratingen.

Almamet

Separator mokry Ruwac gwarantuje w przypadku stosowania proszków magnezowych lub aluminiowych, że podczas mieszania proszku i napełniania nim nie powstanie atmosfera grożąca wybuchem.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac DS1400 na prąd trójfazowy oraz separator wstępny odsysa wióry w zakładach Eddingwerk w Budziszynie (Bautzen).

Edding

W produkcji pisaków w zakładach Edding odkurzacz pracuje częściowo w trybie ruchomym, częściowo w stacjonarnym: Można go zintegrować z liniami produkcyjnymi albo używać w trybie przewoźnym do czyszczenia podłóg i urządzeń.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac R01 A dla strefy 22 odsysa pyły drzewne w studio filmowym w Hamburgu.

Studio Filmowe w Hamburgu

Warsztaty spółki produkującej filmy pracują w pięciu halach, używając odkurzaczy Ruwac. Użytkownik przechodzi aktualnie z zasilania prądem trójfazowym na zasilanie prądem przemiennym jednofazowym.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac R01 R022 2 odsysa pyły z płytek drukowanych w firmie Odelo w Kamp-Lintforth.

Odelo

Jak najlepiej odsysać pyły z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym oraz z płytek drukowanych? Bezpośrednio w czyszczonym miejscu – odkurzaczem do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem pyłu.

Odkurzacz wodny Ruwac WSP200 zasysa wodę w zakładowej straży pożarnej w Roche Diagnostics w Mannheim.

Roche Diagnostics

Dwa odkurzacze wodne w wersji pożarniczej są do dyspozycji w sytuacjach, gdy zakładowa straż pożarna w zakładzie producenta leków i odczynników diagnostycznych musi zebrać rozlane ciecze albo wypompować ciecz ze studzienek.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac R01 S odsysa pyły z płytek drukowanych w firmie Schmersal w Wuppertalu.

Schmersal

Ruchome urządzenie odsysające (z rozgałęźnikiem przewodu ssawnego wg specyfikacji klienta) w stacjach obróbki ręcznej płytek drukowanych

Odkurzacz przemysłowy Ruwac R01 S odsysa pyły z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknami szklanymi albo węglowymi w firmie Schunk w Heuchelheim.

Schunk

Producent elementów konstrukcyjnych z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknami węglowymi (CFK) zainstalował w hali produkcyjnej nową instalację wyciągową, niezawodnie odsysającą pyły, powstające we wszystkich liniach produkcyjnych.

Ruwac wyróżnia się indywidualnymi i idealnie dopasowanymi rozwiązaniami.

Nie masz jeszcze tego, czego szukasz? Skontaktuj się z nami.

„do