Odkurzacz przemysłowy Ruwac DS1220 na prąd trójfazowy, przeznaczony do pracy w atmosferze grożącej wybuchem pyłu, odsysa wybuchowe pyły aluminiowe w zakładach Peak w Velbert

Innowacyjny lekki materiał konstrukcyjny – aluminium – jest bezpiecznie odsysany

Klient: PEAK
Materiał odsysany: Proszek lub pył aluminiowy
Branża: Przetwórstwo metali
Odkurzacz: Siedem odkurzaczy Ruwac z zabezpieczeniem przed wybuchem pyłów-

Firma PEAK Werkstoff GmbH w Velbert, przedsiębiorstwo należące do grupy WKW, wykorzystuje innowacyjną technologię produkcji komponentów aluminiowych o dużej obciążalności. Metodą formowania natryskowego przetwarza się stopy wysokostopowe na półwyroby o kształcie cylindrycznym. Twardnieją one szybko i są dalej wzmacniane w kolejnych procesach, takich jak wytłaczanie i kucie. W ten sposób można wytworzyć lekkie wyroby konstrukcyjne o jednorodnej strukturze, bardzo wytrzymałe, a jednocześnie bardzo lekkie, a poza tym mające doskonałe właściwości poślizgowe. Typowym przykładem zastosowania są tuleje cylindrowe.

Zadanie

W trzech instalacjach formowania natryskowego, eksploatowanych przez PEAK, zintegrowano instalacje odsysające, zbierające nadmiar proszku poprzez jeden cyklon. Ponadto mają miejsce liczne procesy dodatkowe, podczas których może nastąpić uwolnienie proszku, np. napełnianie proszkowych materiałów podstawowych oraz późniejsza obróbka wiórowa. Proszek należy odsysać lub zasysać dlatego, że pyły aluminiowe przy odpowiednim stężeniu w powietrzu są palne.

Rozwiązanie

W użyciu jest w sumie siedem mobilnych instalacji odsysających produkcji Ruwac, zapewniających czystość w zakładzie i zbierających pyły tam, gdzie zawsze powstają – podczas czyszczenia podłogi, maszyn czy filtrów. Urządzenia pracują częściowo w sposób ciągły w trybie ośmiogodzinnym, co nie stanowi wielkiego wyzwania dzięki napędowi trójfazowemu. Wszystkie odkurzacze można stosować w strefie 22 zagrożenia wybuchem pyłów (oznaczenie II 3D; klasa pyłowa M).

Do jednego odkurzacza Ruwac firma PEAK zamówiła jako opcję ramię odsysające. Odkurzacz ten stosuje się przeważnie w otoczeniu mniejszych instalacji do formowania natryskowego. W instalacji tej proszkowe składniki stopów są często wymieniane w celu przeprowadzenia prób z nowymi stopami. Noszenie odzieży ochronnej jest przy tym obowiązkowe, a ramię odsysające odsysa wzniecone pyły bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Za pomocą systemu wymiennego można jednym ruchem ręki wymienić je na zwykły wąż ssawny.

Przetwórstwo metali

Odkurzacz przemysłowy Ruwac R01 R022 z iskrochronem, przeznaczony do pracy w atmosferze grożącej wybuchem pyłu, odsysa palne pyły aluminiowe w zakładach BMW w Monachium.

BMW

Podczas napraw nadwozi pojazdów mechanicznych z użyciem części z aluminium albo magnezu należy uwzględnić palność pyłów metali lekkich. Odkurzacz z „iskrochronem” unieszkodliwia pyły – bez konieczności użycia separatora mokrego.

Odkurzacz Ruwac DS64000 odsysa pyły z grafitu, powstające w firmie Drebelow w Nordholz.

Drebelow & Jahn

Odsysanie drobnych pyłów metalowych: zadanie to wykonuje odkurzacz Ruwac serii DS6 u producenta bloków hydraulicznych ze stali i aluminium

Odsysacz wiórów Ruwac SPS250 z napędem bezpośrednim 3,0 kW odsysa wióry metalowe, powstające w firmie Haux w Cuxhaven.

Haux

Podczas obróbki wiórowej, wykonywanej w produkcji zbiorników ciśnieniowych, wytwarza się duże ilości wiórów metalowych. Odsysacz wiórów umożliwia efektywne czyszczenie maszyn.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac DS1220, przeznaczony do pracy w atmosferze grożącej wybuchem pyłu, odsysa wióry metalowe w zakładach Hörmann w Oerlinghausen.

Hörmann

W zakładzie produkującym bramy i drzwi odkurzacz Ruwac, zasilany prądem trójfazowym, stosuje się przeważnie do czyszczenia podłóg, ale również do utrzymania czystości maszyn.

Odkurzacz wodny Ruwac WSP200 odsysa wióry metalowe na uniwersytecie w Norymberdze.

NMF Neue Materialien Fürth

Centrum badawcze technologii przetwórstwa aluminium używa separatorów mokrych do usuwania wybuchowego pyłu aluminiowego z otoczenia instalacji doświadczalnej.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac DS1220 na prąd trójfazowy, przeznaczony do pracy w atmosferze grożącej wybuchem pyłu, odsysa wybuchowe pyły aluminiowe w zakładach Peak w Velbert

PEAK

Łącznie siedem odkurzaczy Ruwac w wersji do pracy w atmosferze grożącej wybuchem pyłu stosuje się w produkcji innowacyjnego, lekkiego materiału aluminiowego w technologii metalurgii proszków.

Separator mokry Ruwac NA35, przeznaczony do pracy w atmosferze grożącej wybuchem pyłu, odsysa palne pyły magnezowe w zakładach Pierburg w Nettetal.

Pierburg

Ein Automobilzulieferer hat in seiner Musterwerkstatt eine „Zwei-Wege-Absaugung“ für das Absaugen von Kunststoffen und Metallen (konventioneller Industriesauger) und entzündlichen Leichtmetallstäuben (Nassabscheidung) installiert.

Odkurzacz przemysłowy Ruwac R01 A odsysa wióry metalowe w firmie Salvatore Longo w Ratingen.

Salvatore Longo

W zakładzie przetwórstwa metali używa się na co dzień odkurzacza Ruwac do wielu celów – do usuwania wiórów metalowych, pyłów szlifierskich – z podłóg i z maszyn.

Ruwac wyróżnia się indywidualnymi i idealnie dopasowanymi rozwiązaniami.

Nie masz jeszcze tego, czego szukasz? Skontaktuj się z nami.

„do